Čigava bo tokrat Bosna in Hercegovina?
Pred preteklimi prvomajskimi prazniki je vlada federacije Bosne in Hercegovine odpovedala namero o privatizaciji dveh velikih podjetij, za katera je ponudbo oddal tudi celjski Gradis. Za tuje viške kapitala je to priložnost, kako poceni priti do podjetij. Tega se mnogi zavedajo ter obenem bojijo, kajti ta država je precej nebogljena, saj ima za seboj kruto vojno v letih 1992-1995, hrvaški in slovenski primer divje in kriminalne privatizacije ter (politične) nesporazume o obliki države, pa še korupcijo, nezaposlenost, kratenje osnovnih človekovih pravic itn. Nato je tu še mednarodna skupnost, ki ji velik del Bosancev ne zaupa.
Dvanajst let po vojni BiH še ni postala organizirana država, kot bi si njeni državljani želeli. Zapleta se na različnih ravneh. V prvi vrsti z Evropo, ki ji nikoli ne bodo oprostili, ker ni preprečila genocida. Preiskovalni organi imajo odprtih petsto primerov s področja vojnih zločinov. Sodišča imajo dva milijona nerešenih zadev , kar pomeni (s sedanjo hitrostjo) sedem let dela. Izvršni organi imajo veliko težav, ne toliko zaradi številne administracije, temveč zaradi velikega števila ravni. Imajo celo tri ustave, državno in dveh identitet, ki tvorijo BiH. Državna administracija, davčna disciplina itn., vse to je še v procesu organiziranja. V glavnem vlada velik nered, ki ga mnogi s pridom izkoriščajo.
Pričakovali bi, da je BiH preobremenjena z delom in obnovo in da je politika v ozadju razprav, toda ni tako. Še vedno je politika prva tema. Vprašanja, kot so prvi maj - praznik, ki se ga delavci ne veselijo, pomilostitve vojnih zločincev, slabe ceste in številne smrtne žrtve, poceni tovarne, 535.000 nezaposlenih in 350.000 na črno zaposlenih, odsotnost nacionalne identitete, politične zdrahe, socialno razslojevanje, najnižje pokojnine, le 60 evrov mesečno, povprečne plače 300 evrov, plače direktorjev v javnih podjetjih 5000 evrov in več, jalova mednarodna skupnost, neučinkovita administracija, kriminal, obračuni ipd. so teme, o katerih prebivalstvo največ govori in o katerih sredstva informiranja veliko pišejo. Za upokojence denarja ni, ker se podjetniki izogibajo obveznostim, gospodarskega razvoja pa ni.
Londonski The Guardian opisuje BiH kot sedmo od petdesetih novih turističnih ciljev. Čeprav se število turistov hitro povečuje, tujec najprej opazi slabo turistično infrastrukturo. Tudi osebna izkušnja ni najbolj prijetna, saj smo se zastrupili s hrano, po vsej verjetnosti zaradi pomanjkljive higiene v restavraciji.
Mesto grobišč
Težko je sicer verjeti, da se bo država hitro pobrala. V politiki vleče vsak na svojo stran. Veljaki ne želijo, da se ustvari enotna BiH, ker bodo s tem izgubili svoje fevde. Direktorji in drugi poslovneži vidijo v privatizacijah možnost, da na hitro in na (ne)pošten način pridejo do bogastva. Priložnosti nakupa poceni podjetij vidi tudi kapital iz Slovenije, Madžarske, Litve, Hrvaške, Italije, Švice, Indije itn. Poleg podjetij je v BiH poceni tudi hrana, kaj drugega pa ne. Mogoče na ceni ni pridobilo še življenje, kajti maščevanj, obračunov in morije na cestah zaradi neobzirne vožnje ne manjka.
Da je Bosna še vedno globoko v preteklosti, ni dvoma. Posledice zadnje vojne bodo vidne še zelo dolgo. Da še vedno obstaja duh militarizma, je opaziti na vsakem koraku: na primer v državnih organih, na carini, v policiji - ljudem je videti, da je večina po vojaško vzgojena.
Ne le Sarajevo, celotna BiH je posejana z grobovi. Namesto otroških igrišč in parkov so sredi stanovanjskih naselij pokopališča. Ali bo to tako ostalo za vedno, ni znano, vendar je to srhljiv spomin in opomin za več generacij. Si lahko zamislimo na Zelenici, v Novi vasi ali v celjskem mestnem parku pokopališča? V Sarajevu je to realnost.
Zgradbe so še polne lukenj od izstrelkov, številne še vedno brez streh ali stanovalcev. Vsi še niso preuredili v bunkerje spremenjenih kleti, kjer so živeli med vojno. Ob cestah samevajo uničene hiše, ki jih nikoli več ne bodo obnovili. Simbol Sarajeva, Gradska vječnica, kjer je bilo pred vojno dva milijona knjig in ki je bila ena največjih knjižnic muslimanskega sveta, je še vedno v ruševinah.
Sedaj je življenje na ulicah že precej podobno tistemu pred vojno. Jasno je, da je pri tako visoki nezaposlenosti veliko ljudi na ulicah in da se jim nikamor ne mudi. Veliko je policije, ki vpliva pomirjujoče. Ne manjka avtomobilov visoke vrednosti, celo ferarija smo videli. Ti nikakor ne spadajo na orientalne ulice, polne lukenj, med neurejene ali porušene zgradbe, številne revne, ki prosijo za drobiž; v terenskih vozilih je za volanom velik odstotek mladih žensk nadpovprečne privlačnosti - med delovnim časom. Zaključek prepuščam bralcem. Ni malo obračunov med novopečenimi kriminalnimi bandami. Mnogo je maščevanja. Časopisi so polni tovrstnih novic.
Mesec maj je za BiH nekaj posebnega
Prve dni maja je v BiH skoncentriranih toliko dogodkov, ki spominjajo na nedavno preteklost, kot v nobenem drugem mesecu. Odpirajo stare rane: prvega maja so se spomnili 'množičnih delavskih praznovanj v nekdanji državi širokih delavskih pravic' - to je edini praznik, poleg novega leta, ki ga v tej državi praznujejo skupaj Srbi, Hrvati in Bošnjaki; četrtega maja so se številni poklonili spominu nekdanjega predsednika Jugoslavije Josipa Broza Tita, »v čigar časih so živeli bolje in brez sovraštva«; peti maj je dan, ko se je leta 1818 rodil Karl Marx, v Banjaluki pa so ob letošnji obletnici organizirali mednarodni seminar na temo Karl Marx.
Drugega maja 1992 je JNA zajela tedanjega predsednika predsedstva Bosne in Hercegovine Alijo Izetbegovića, na Sarajevo pa so pričele še z večjo gostoto padati bombe. Načrt JNA je bil preprečiti neodvisnost BiH, ki pa ni uspel. Pričela se je zapletati nova krvava tragedija na Balkanu in ponovno v Bosni, tako kot nemalokrat v 19. stoletju, tudi leta 1914 in 1941.
Čeprav od srednjega veka niso imeli več svoje države, imajo v tej državi veliko razlogov, da obžalujejo razpad Jugoslavije. Njihovo življenje je neprimerno slabše. Tistih, ki so se obogatili, je veliko manj kot denimo v Sloveniji in na Hrvaškem. Sedaj imajo enkratno priložnost, da preprečijo divje prilaščanje (čeprav se je že pričelo) kot v primeru omenjenih 'bratskih' držav. Čeprav so politično močno neenotni, pa vedo, da lahko pošteno zabredejo, če bodo delali napake. Mednarodna skupnost po vsej verjetnosti ne bo veliko pomagala. Tujci ne razumejo najbolje, kaj se dogaja, 'tudi ne bosanskega človeka', zato so tudi njihovi predlogi in načrti nerealni. »Živimo v zlati kletki,« pravi eden od diplomatov. Evropa jim je vse od berlinskega kongresa leta 1878 prinesla le slabe spomine, izkoriščajoč njihovo slabost, ki jo je povzročila dolgoletna turška okupacija. Zato imajo posebej Bošnjaki veliko raje Američane in so z optimizmom sprejeli ameriškega posrednika za vprašanje Srebrenice. Pričakujejo tudi revizijo dejtonskega sporazuma.
Po ulicah prosijo stari in mladi. Mnogi med njimi z veliko sramu. Pogosto se opravičujejo, da potrebujejo za avtobus. Izvirno metodo je razvil možak srednjih let. Opazil je, da nekdo v naši družbi kadi in je pristopil z besedami, da je kupil cigarete, nato pa spoznal, da nima dovolj denarja za avtobus. Zaprosil je, da mu paket cigaret odkupi. Verjetno je pričakoval, da bo dobil denar in paket nazaj. Prijatelj je paket obdržal, v škatli uvoženih cigaret pa je odkril natlačeno 'drino'.
Nekateri, ki imajo službo, pa poskušajo povečati svoje prihodke predvsem na načine, ki so pri nas povečini že preteklost. Na primer na bencinski črpalki je delavec, namesto za 56 mark, natočil bencin za 46 mark in upal, da ne bom opazil. Prav tako je mesar poskušal vrniti drobiž le do 5 mark in ne do deset. Če tako pogosto poskušajo, jim verjetno uspeva.
In če bi še morali opisati Bosno in Hercegovino z enim stavkom, verjetno ne bi bilo napačno, če bi dejali, da je to še vedno dežela cigaret in kave, ne glede na množično nezaposlenost. Za to se denar vedno najde. Ne glede na vse pa je, kljub kruti izkušnji iz preteklosti, prijateljskih besed in prijaznosti še vedno na pretek. Mnogi so tisto malo, kar imajo, pripravljeni deliti. Eno pa BiH le povezuje z Evropo, kjer so sicer le geografsko: nataliteta krepko pada. Z 8,9 odstotka naravnega prirastka je BiH padla v letu 2005 na 1,7 odstotka.
Čigava bo jutri Bosna in Hercegovina? V enem od časopisov je objavljena naslednja delitev: Mercator (Slovenija), Konzum (Hrvaška) in Avaz (lastnik, priseljen iz Sandžaka). Vsaj kar zadeva finančni trg (špekulacije), je slovenski kapital že verjetno okoli 60- odstotni lastnik BiH trga vrednostnih papirjev.
Hugo Bosio, Bosio, d.o.o.:
Iz Bosne in Hercegovine dobivamo kvalitetne delavce, tisti, ki prihajajo iz Slovaške ali Srbije, nimajo takih kvalitet. Problem pa je v administraciji, predvsem v pridobivanju dovoljenj za bivanje in delo. Obljubljajo sicer poenostavitev postopkov. Tako naj bi v državnem zboru pripravili nov zakon, ki naj bi spremenil in poenostavil pridobivanje dovoljenj za bivanje in delovnih viz.
Miran Gracer, Območna obrtna zbornica Celje:
Mislim, da so še ohranjene nekatere vezi od prej, drugo pa je, da je Bosna in Hercegovina precej velik trg, problem je v plačilnih tokovih. Osebno menim, da je z BiH bolje poslovati tehnološko, kot prodajati. Problem pa so carine, otopelost, administrativne zapreke. Problemi so še drugje; denimo Italija je prevzela nekatere vrste lahke predelovalne industrije, kot sta tekstil in usnjarstvo.
Ludvik Stepančič, Aero Celje:
Za poslovni sistem Aero je bila bivša država glavni trg za naše izdelke. Investicije v trg (blagovne znamke, poslovni kontakti,...) iz tistega časa in tudi kasneje so pomemben razlog pri odločanju o prodajni strategiji. Še pomembnejši razlog pa je dejstvo, da gre za razvijajoče se gospodarstvo v sosedstvu, ki ga komunkacijsko in logistično relativno enostavno obvladujemo in ki imajo interes poslovati s slovenskimi družbami.
© Marko Sjekloča in Celjan, maj 2007
Domov | Nazaj |